Umesto kolektivnog centra, 22 stana
za izbeglice
  U Novom Sadu i okolini živi a u gradu i radi radi velik broj izbeglica iz Hrvatske i BiH, kao i onih koji su bezmalo do juče to bili. Kako ste rešili pitanje kolektivnih izbegličkih centara i na koji način ste pomogli rešavanje drugih probleme te populacije?
- Imali smo kolektivni centar „Ketrin Makfel“  i on je raseljen izgradnjom 22 stana za izbegla i proterana lica. U prvoj fazi uz donaciju švajcarske vlade izgrađeno je 13 stanova za najugroženije porodice i oni su dati Centru za socijalni rad na staranje, a centar brine o plaćanju troškova struje i komunalija. U drugoj fazi  izgrađeno je  devet stanova uz pomoć Danskog saveta za izbeglice, a grad Novi Sad dao je zemljište, kao i priključke za vodu i struju. Isto tako Gradska uprava za socijalnu i dečiju zaštitu  u saradnji sa Crvenim krstom Novog Sada kontinuirano radi i na pružanju humanitarne pomoći u vidu prehrambenih artikala, sredstava za higijenu, odeće. Takođe, grad Novi Sad u okviru Programa za trajnu integraciju izbeglica putem kreditne linije Banke za razvoj Saveta Evrope iznalazi rešenja za probleme izbeglih i prognanih lica.
Uslov za rešenje većine problema u našem gradu je njegov privredni razvoj, nove investicije i nova radna mesta. Sada, recimo, finansiramo preko Nacionalne službe za zapošljavanje 20 pripravnika, a u sledećoj godini 80 pripravnika sa završenim fakultetom, koji će raditi u privredi Novog Sada. Učinićemo sve da podstknemo razvoj malih i srednjih preduzeća i veliki broj pripravnika ćemo usmeravati upravo na njih.

Gradonačelnik Novog Sada Igor Pavličić je na toj funkciji tek pola godine. To nije predugo vreme ali, prošlo je onih 100 dana koji su zamišljeni kao uhodavanje.
Pitali smo ga kojim rezultatima postignutim u tom kratkom vremenskom periodu može da bude zadovoljan?   
- Osnovni zadatak nove vlasti je privredni razvoj grada, a to ćemo postići na dva načina, prvi jačanjem međunarodnih aktivnosti i velikim infrastrukturnim projektima. Dakle, sve činimo da napravimo povoljnu investicionu klimu i budemo grad koji je interesantniji za ulaganje bilo domaćeg  bilo stranog kapitala. Da bi se taj cilj ostvario, potrebna je dobra međunarodna saradnja i na tom planu je učinjeno mnogo. Do sada sam se sastao sa velikim brojem ambasadora.
Izuzetno smo ponosni što se Novi Sad uključio u MEGA program koji finansira američka agencija za međunarodni razvoj USAID, jer je njegova osnovna delatnost, podrška lokalnom ekonomskom razvoju. Uspeli smo da stvorimo povoljnu klimu za ulaganje i privučemo strane investitore kao npr. Hajniken koji gradi novi regionalni centar za distribuciju piva, a takođe su zainetresovani i za ulaganje u projekte za zaštitu životne sredine. Velika izraelska firma CEE BIG  uskoro počinje sa izgradnjom velikog tržno-poslovnog centra a realizacijom ove investicije otvoriće se blizu hiljadu radnih mesta za Novosađane.
Novi Sad je definisao obnovu i izgradnju mostova preko Dunava kao prioritet. Dokle se tu stiglo?
- Sagledavajući dugoročno potrebu skladnog urbanog razvoja i neometanog odvijanja saobraćaja, grad Novi Sad inicirao je izgradnju novog drumskog mosta i saobraćajnice preko Dunava, duž trase bivše železničke pruge sa tunelom ispod Petrovaradinske tvrđave, jednog od najznačajnijih projekata za grad i region uopšte. Raspisivanju međunarodnog konkursa za izradu idejnog rešenja, prethodile su studije opravdanosti i studije hidroloških i hidrografskih parametara koje je uradio Saobraćajni institut CIP iz Beograda. Trenutno se razmatraju ponude pristigle na konkurs.
Žeželjev most je u završnoj fazi planske dokumentacije, ono što smo postigli je da će projekat predviđati dva železnička koloseka i dve saobraćajne trake. Potrudićemo se da deo sredstava dobijemo od EU, a da u preostalom delu zajedno sa Republikom isfinansiramo ceo most.
Šta je sa drugim kapitalnim gradskim projektima – prečistač voda, izgradnja marine na Dunavu...
- Prečistač je jedan od prioriteta u razvoju gradske infrastrukture i nešto što se zahteva u EU, jer je ekologija i zaštita životne sredine važan faktor u EU. Sada smo u fazi izrade studija izvodljivosti koje će nam dati odgovore na mnoga pitanja, kao npr. da li se opredeliti za klasičan model sa odvodnom cevi ili novom tehnologijom koja to ne zahteva. U svakom slučaju radi se o velikim i skupim projektima, pa ćemo neke od njih verovatno raditi u fazama, ali je bitno da je grad konačno odredio koje su to kapitalne stvari koje su bitne za njegov razvoj, pa više to neće biti političko pitanje koje zavisi od vlasti koja je trenutno u gradu.
Takođe planiramo produžetak izlaska Novog Sada na obalu Dunava, što podrazumeva područja Kameničke ade, Ribarskog ostrva i deo između mornarice i kupališta ''Štrand''. Prostor između kupališta ''Štrand'' i Mornarice uz neposrednu obalu predviđen je za marinu. Na Kameničkoj adi planirana je izgradnja sadržaja komercijalno poslovnog centra, kompleksa hotela, marine koja je  uslovljena nasipanjem središnjeg dela ade. Na prostoru Ribarskog ostrva planirane su tri osnovne namene: turizam, sport i rekreacija, a u okviru slobodne neizgrađene površine dat je akcenat na uređenju prostora sa neznatnom izgradnjom objekata.
U cilju poboljšanja uslova za rad organa grada Novog Sada i pravosudnih organa i zajedničkog rešavanja problema nedostatka poslovnog prostora, krajem oktobra potpisan je Memorandum o razumevanju između Ministarstva pravde Republike Srbije i grada Novog Sada o zajedničkom finansiranju u izgradnji novog poslovnog objekta u Radničkoj ulici. Organi grada i pravosudni organi trenutno su smešteni na pet lokacija za koje grad plaća zakup. Izgradnjom jedinstvenog poslovnog objekta  značajno će se povećati efikasnost državnog sistema a građani će svoje poslove moći da obave brže i lakše.
Preko puta zgrade Vlade Srbije danima je parkiran autobus „Vojvodine“ na kojem je poruka da se u slučaju tog preduzeća i nove autobuske stanice radi o „najboljoj privatizaciji u Srbiji“. Da li je reč o stvarno najboljoj privatizaciji, a ukoliko i nije, ima li šanse da se razreši pravi rašomon (tako to izgleda ljudima koji o tome samo čitaju) oko autobuskih stanica u Vašem gradu.
- Odlukom Trgovinskog suda u Novom Sadu u ATP „Vojvodina“ pokrenut je stečajni postupak. ATP „Vojvodina“ ranije je tužila Srbiju, grad Novi Sada i GSP Novi Sad zbog navodnog nepoštovanja ugovora koji su 8. maja prošle godine potpisali bivša vlast i direktor tog preduzeća Ilija Dević. Slučaj se još uvek nalazi na sudu.
Koliko će grad izdvajiti iduće godine za Maticu srpsku, Srpsko narodno pozorište i druge kulturne institucije od nacionalnog značaja?
U budžetu grada se izdvajaju znatna sredstva za kulturu. Napomenuću samo činjenicu da je to oko milijarde dinara, što je daleko više nego što se izdvaja u drugim gradovima. Pomažemo sve kulturne institucije od nacionalnog značaja, verske zajednice...

D. P.
Make a Free Website with Yola.